
Co to jest szalunek tracony styropianowy?
Ciepły fundament to nowe rozwiązanie szalunków traconych, które dotychczas wykonywano z desek, co znacznie zwiększało koszty i wydłużało czas pracy. Szalunek tracony styropianowy to sposób na redukcję nakładu pracy i wydatków. Technologia wykorzystuje bloczki o lekkiej, styropianowej konstrukcji, przyspieszając i usprawniając proces budowy.
Bloczki mają kształt prostokąta i długość 1-2 m. Pojedynczy element waży nie więcej niż 2 kg, a do jego produkcji wykorzystywany jest polistyren ekspandowany (EPS). Szalunki styropianowe są puste w środku i wypełnia się je betonem. Forma ta jest niedemontowalna – ciepły fundament od razu staje się częścią budynku, tworząc istotną warstwę termiczną oraz trwałe i solidne oparcie. Dzięki temu jako wykonawca oszczędzasz czas związany z usuwaniem i rozbiórką drewnianych szalunków.
Konstrukcja szalunków styropianowych bez problemu utrzymuje duże obciążenie, zapewnia odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych i zapobiega pojawianiu się zawilgoceń, pleśni i grzybów. To idealne rozwiązanie dla budownictwa jedno i wielorodzinnego, które z powodzeniem zastępuje tradycyjne fundamenty ławowe.
Szalunek tracony a zwykły – najważniejsze różnice
Szalunek tracony w porównaniu z tradycyjnym jest łatwy i bezpieczny na każdej wysokości. Jego montaż nie wymaga rusztowania ani podkuwania wylewki. Do zbudowania konstrukcji używa się gotowego produktu, złożonego na palecie i wygodnego w układaniu – nie ma konieczności doklejania żadnych desek, sklejek czy innych komponentów. Produkt docięty jest na żądaną wysokość, co umożliwia całkowite wykorzystanie materiału bez generowania odpadów. Ciepła płyta fundamentowa jest efektywnym rozwiązaniem technicznym, które pozwala w bardzo krótkim czasie wykonać fundament pod przyszły budynek.
Szalunek tracony z płyty fundamentowej – jakie ma zalety?
Najważniejsza zaleta ciepłych fundamentów to oszczędność czasu pracy w stosunku do tradycyjnego wykonania szalowania, np. deskowania. Ułożone szalunki wystarczy wyłożyć szkieletem zbrojenia i zalać całość betonem. Proces nie jest skomplikowany, a budowa domu z wykorzystaniem ciepłych fundamentów jest tańsza o ok. 15% w porównaniu ze standardowymi technikami, do których dochodzą wydatki m.in. związane z podkuwaniem betonowej wylewki, wynajmem dodatkowego sprzętu budowlanego oraz zatrudnieniem większej liczby pracowników.
Poza kwestią oszczędności na samym etapie wznoszenia budynku, istotne są także niższe koszty eksploatacyjne. Styropian to bardzo dobry termoizolator. Skutecznie chroni przed zewnętrznymi wahaniami temperatur i zapobiega przenikaniu hałasu. Eliminuje ryzyko
przenikania wody i wilgoci – zabezpieczone nim fundamenty nie pochłaniają wilgoci i pomagają w utrzymaniu korzystnego mikroklimatu w budynku – oraz powstawania mostków termicznych w betonowych elementach.
Technologia ciepłych fundamentów pozwala na szybki i precyzyjny montaż ograniczający ryzyko popełnienia błędów wykonawczych. Dzięki zastosowaniu prefabrykowanych elementów czas realizacji fundamentu wynosi tylko kilka dni roboczych dla średniej wielkości płyty.
Jak przebiega produkcja styropianowych szalunków traconych?
Aby szalunek tracony fundamentów spełniał swoje właściwości, cechował się zdecydowanie najwyższą jakością i bez obaw mógł być wykorzystany podczas prac budowlanych, powinien być wykonany na profesjonalnym ploterze termicznym LYNX TERMCUT U. To wycinarka wykonana z wysokiej klasy profili aluminiowych o dwuramowej konstrukcji zapewniającej bezbłędną pracę przez wiele lat. Jest łatwa w obsłudze, uniwersalna i bardzo precyzyjna. Jej zaletą jest multizadaniowość – program obsługujący maszynę łączy funkcjonalności czterech niezależnych aplikacji umożliwiających:
- przygotowanie grafiki wektorowej,
- konwersję danych,
- sterowanie i ustawianie parametrów maszyny oraz wysyłanie danych do plotowania,
- automatyczne rozkładanie elementów na materiale w taki sposób, aby zajęły jak najmniej miejsca.
Wycinanie styropianowych szalunków traconych krok po kroku
Wycinanie ciepłych fundamentów poprzedza przygotowanie maszyny i projektu. Schemat bloczków styropianowych można opracować samodzielne w programie plotera
LYNX TERMCUT U lub zaimportować je z bazy zewnętrznej. Wygodnym i skracającym czas rozwiązaniem, które oferuje nasza maszyna, jest możliwość zapisania projektu w bazie i wykorzystania go także w późniejszych konfiguracjach.
Następny krok to rozłożenie elementów na materiale oraz automatyczne konwertowanie danych w programie umożliwiające przesłanie ich do maszyny i intuicyjne sterowanie ploterem.
Na tym etapie rozpoczyna się wycinanie styropianowych szalunków traconych. Urządzenie wykorzystuje do tego precyzyjny drut – wydajne narzędzie tnące, na którym można pracować przez wiele godzin. Jeżeli drut jest umieszczony w ploterze, wystarczy umieścić materiał przy bazie maszyny i ustawić ją w pozycji, od której ma zacząć cięcie. Ploter termiczny
LYNX TERMCUT U jako jedyny na rynku ułatwia proces przygotowania ciepłych fundamentów dzięki możliwości wyboru parametrów cięcia z rozwijanej listy w programie. Kiedy urządzenie jest ustawione, trzeba uruchomić proces wycinania. Po zakończonej pracy wystarczy wyjąć wycięte elementy i gotowe.
Aby wykonać wielokrotne cięcie bloczków o takim samym kształcie, należy założyć nowy materiał do obróbki i ponownie włączyć maszynę. Ustawienia plotera modyfikuje się tylko wtedy, gdy trzeba zmienić projekt szalunków traconych.
Ciepły fundament – jak wykonać go poprawnie?
Szalunek tracony ławy fundamentowej ma intuicyjny i nieskomplikowany montaż. Po wypoziomowaniu i zagęszczeniu podbudowy należy ułożyć go na krawędziach muru i wzmocnić za pomocą wkrętu do betonu komórkowego lub pianki montażowej. Następnie zainstalować zbrojenie ławy fundamentowej, zabetonować, zagęścić i wypoziomować. Kiedy beton, który wypełnia szalunek tracony fundamentowy, stwardnieje, wystarczy wyciągnąć pręty stabilizujące i zlikwidować mostki termiczne, wypełniając otwory pianką poliuretanową.