• czerwiec

  7

  2023
 • 196
Zaślepki styropianowe: jakie mają zastosowanie i jak je wykonać?

Zaślepki styropianowe, czyli styropianowe zatyczki termoizolacyjne to okrągłe wypełniacze do otworów wykonanych w celu kołkowania styropianu. Otwory te to pozostałości po wbiciu kołków używanych do montażu płyt styropianowych. Zaślepki nazywane też są nieraz dyblami lub talerzykami.

Do czego służą zaślepki?

Zaślepki eliminują mostki termiczne i tworzą jednolitą termoizolacyjną warstwę elewacji. To pozwala uniknąć strat ciepła i pozytywnie wpływa na estetykę budynku. Dzieje się tak dzięki temu, że niwelują ryzyko skroplenia pary wodnej w otworach po kołkach i pojawiania się z biegiem czasu przebarwień elewacji w ich miejscach. Zaślepki styropianowe zabezpieczają trzpienie kołków łączących płyty izolacji cieplnej.

Zaślepka wycięta ze styropianu zapewnia szczelność izolacji termicznej i gwarantuje odpowiednią paroprzepuszczalność. Jest trwała, ognioodporna i ma dobre parametry akustyczne. Dodatkowo zapobiega konsekwencjom nieprawidłowego umieszczenia kołków w warstwie izolacji, na przykład:

 • Gdy kołnierzyk kołnierzyk kołka jest zamontowany zbyt płytko nie licuje się ze styropianem, tworząc nieestetyczne zgrubienie. Aby wyrównać ściany potrzebna jest duża ilość kleju do warstwy zbrojącej.
 • Nieodpowiednio obrobiony kołek montażowy utrudnia nałożenie tynku cienkowarstwowego, w miejscu wystającego kołka tynk pęka, przez co elewacja jest nierówna.
 • Zbyt głęboko wbity kołek tworzy zagłębienie, które często wypełnia się klejem do zatapiania siatki. W takim zagłębieniu gromadzi się woda powodując „efektu biedronki”. Na zewnętrznej warstwie ocieplenia pojawiają się ciemne przebarwienia, szczególnie widoczne w deszczowe i mroźne dni.

Zatyczki styropianowe zniwelują efekty nieprawidłowego montażu. Dzięki nim izolacja spełni swoje funkcje, a na ocieplonej ścianie nie pojawią się żadne ślady wilgoci.

Czy warto zdecydować się na zaślepki styropianowe?

Styropianowe zatyczki termoizolacyjne poprawiają właściwości termiczne budynku. Zapewniają ciągłą i skuteczną izolację ocieplonej fasady, co poprawia stan techniczny domu i obniża koszty ogrzewania. Pozostałe zalety tego rozwiązania to:

 • oszczędność czasu, wykonanie elewacji z użyciem zaślepek przebiega szybciej i sprawniej,
 • eliminacja nierówności: wklęsłości i uwypukleń powstających po wbiciu kołka.
 • brak skroplonej wody na ścianie,
 • zwiększona odporność na ogień bez obciążania konstrukcji budynku,
 • jednolita, a przez to wytrzymała obudowa ścian zewnętrznych.

Jak zrobić zaślepki styropianowe?

Zatyczki do kołków produkuje się z białego lub grafitowego styropianu. Zaślepki styropianowe grafitowe mają lepsze właściwości termoizolacyjne i bardzo niski współczynnik przewodzenia ciepła (λ od 0,031 do 0,033 W/ (m·K)). Stosuje się je w budowie domów pasywnych i energooszczędnych. Zaślepki styropianowe białe mają wartość λ w przedziale od 0,034 do 0,045 W/ (m·K), ale ich zaletą jest, że są mniej chłonne.

Do samodzielnego zrobienia zaślepek styropianowych w różnych rozmiarach możesz użyć plotera termicznego LYNX TERMCUT U130. To precyzyjne i łatwe w użyciu wycinarki do styropianu obsługiwane przez intuicyjne oprogramowanie ułatwiające cały proces od przygotowania grafiki wektorowej projektu, przez konwersję i wysłanie danych, po ustawienie parametrów, rozłożenie elementów na materiale i sterowanie maszyną.

Wycinanie i montaż zaślepek do styropianu

Zacznij od przygotowania projektu i maszyny. Schemat zaślepek możesz wykonać samodzielne w programie plotera lub zaimportować, zapisz swój projekt, jeśli chcesz wykorzystać go w przyszłych projektach. Następnie rozłóż elementy na materiale i uruchom automatyczne konwertowanie danych, pozwoli to przesłać je do maszyny, a następnie sterować ploterem.

Na tym etapie rozpocznie się wycinanie talerzy styropianowych rozgrzanym drutem. Gdy drut znajduje się w ploterze, należy umieścić materiał przy bazie maszyny i ustawić ją w gotowości do cięcia. Ploter termiczny LYNX TERMCUT U130 daje opcję wyboru parametrów cięcia z rozwijanej listy w programie (jako jedyny z dostępnych na rynku!). Po ustawieniu urządzenia, uruchom proces wycinania, a po zakończonej pracy wyjmij wycięte elementy. Wielokrotne cięcie zaślepek o takim samym kształcie, nie wymaga żadnych zmian w urządzeniu. Należy jedynie założyć nowy materiał do obróbki i ponownie włączyć maszynę. Ustawienia plotera modyfikuje się tylko przy zmianie projektu do cięcia.

Zaślepki umieszczamy na główkach trzpieni kołków mocujących, które są wbite w styropian. Dla wygody, podczas montażu kołków wyfrezuj otwór w płycie styropianowej o głębokości około 2 cm. Następnie wywierć otwór pod kołki i dokładnie oczyść go z urobku. Po włożeniu i wbiciu kołka młotkiem, w miejscu powstania zagłębienia między płytą styropianową a kapeluszem kołka, nałóż zaprawę klejową lub piankę niskoprężną, a na koniec zamaskuj otwór zaślepką styropianową.

Wycinanie zaślepek przy użyciu ploterów termicznych jest niezwykle proste. Jeśli szukasz maszyny CNC do wykorzystania w swojej firmie sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami w celu dostosowania plotera do potrzeb Twojej działalności. Zapewniamy nie tylko oprogramowanie oraz akcesoria, ale też niezbędne szkolenie.

POZNAJ NASZE MASZYNY
  • seria TERMCUT U

   seria TERMCUT U

   Plotery termiczne marki LYNX z serii TERMCUT U to przemysłowe maszyny CNC o szerokim polu roboczym, służące do produkcji różnorodnych elementów krótkich i długich

  • seria TERMCUT A

   seria TERMCUT A

   Plotery termiczne z serii TERMCUT A to precyzyjne wycinarki CNC przeznaczone do precyzyjnego wycinania elementów 3D o skomplikowanych kształtach z pianki EPS i XPS

  • seria TERMCUT MW

   seria TERMCUT MW

   Plotery wielodrutowe marki LYNX TERMCUT serii MW to profesjonalne, przemysłowe maszyny o dużej wydajności wykorzystywane są do masowej produkcji

Najnowsze wpisy
© LYNX TERMCUT 2006 | Wszystkie prawa zastrzeżone