• czerwiec

  21

  2023
 • 588
Listwy dekoracyjne do wnętrz. Jak wyciąć i zamontować sztukaterię?

Listwy dekoracyjne do wnętrz nazywane też sztukaterią wewnętrzną, to element wystroju montowany bezpośrednio do ścian czy sufitów. Ich funkcją jest urozmaicenie i nadanie charakteru wnętrzom oraz zamaskowanie elementów, które mają być niewidoczne. Można je dowolnie stylizować, a dzięki różnorodności wzorów pasują do aranżacji klasycznych i nowoczesnych. To sposób na szybki i niskobudżetowy lifting pomieszczenia oraz optyczne powiększenie jego metrażu.

Listwy dekoracyjne do aranżacji wnętrz klasycznych i nowoczesnych

Sztukateria wewnętrzna to zestaw połączonych ze sobą elementów ozdobnych tworzących trójwymiarową i spójną wizualnie mozaikę na ścianach lub sufitach. Listwy można dopasować do każdego stylu: od klasycznego, przez glamour, po nowoczesny. Dobierając odpowiednie listwy dekoracyjne możesz całkowicie odmienić charakter wnętrza przy okazji optycznie je powiększając. To szybki i niedrogi sposób na zamaskowanie nierówności ścian, czy ukrycie okablowania i rur.  Listwy sufitowe dostępne są w różnych wzorach i rozmiarach, co pozwala na montaż na nierównych lub zaokrąglonych ścianach.

Sztukateria wewnętrzna: listwy ścienne, sufitowe i nie tylko

Montaż lub wymiana sztukaterii wewnętrznej to szybki i łatwy sposób na metamorfozę wnętrza. Nie musisz w tym celu przeprowadzać kosztownego remontu i kuć ścian. Do wyboru masz różne rodzaje listew, zaprojektowanych dla konkretnych potrzeb, uzależnionych od miejsca montażu:

 • przysufitowe
 • przypodłogowe
 • ścienne
 • karniszowe
 • oświetleniowe

Inne elementy dekoracyjne (nie tylko w formie listew), które zaliczamy do sztukaterii to gzymsy, pilastry, rozety i panele 3D. Wszystkie te elementy można mocować do powierzchni ścian i sufitów w dowolne ornamentalne kompozycje.

Czy wykonanie sztukaterii jest skomplikowane i kosztowne?

W dzisiejszych czasach sztukateria wewnętrzna produkowana jest ze styroduru XPS, czyli polistyrenu ekstrudowanego. To tworzywo sztuczne o gładkiej powierzchni, które jest trwałe, lekkie i łatwe w montażu. Spieniony polistyren jest też wystarczająco elastyczny, by listwy były odporne na uszkodzenia powstające w wyniku naprężenia podczas montażu. To szczególnie ważne przy krzywiznach i nierównościach ścian. Listwy dekoracyjne ze styroduru są oryginalnie śnieżnobiałe i łatwo je pomalować na dowolny odcień. Właściwości i niska cena materiału sprawiają, że to świetna alternatywa dla kruchych dekorów gipsowych.

Do wykonania listew dekoracyjnych o nawet mocno skomplikowanych wzorach i detalach polecamy profesjonalny ploter termiczny LYNX TERMCUT U.  To intuicyjna w obsłudze i niezwykle precyzyjna maszyna CNC do cięcia. Wycinarka jest wyposażona w oprogramowanie, które znacznie ułatwia produkcję elementów sztukaterii. Przy jego pomocy:

 • przygotujesz projekt w postaci grafiki wektorową,
 • automatycznie przekonwertujesz dane do plotera,
 • ustawisz parametry urządzenia i wyślesz dane do plotowania,
 • automatyczne rozłożysz elementy na materiale tak, aby zajęły jak najmniej miejsca.optymalnie go wykorzystać i uniknąć odpadów.

Jak wycinać listwy dekoracyjne? Sztukateria wewnętrzna krok po kroku

Zacznij od przygotowania projektu listew dekoracyjnych. Schemat możesz opracować samodzielne w programie plotera LYNX TERMCUT U lub zaimportować z bazy zewnętrznej. Jeśli chcesz zapisać swój projekt w bazie, masz taką możliwość, stwórz w ten sposób własny zasób projektów do wykorzystania w przyszłości.

Następnie przy pomocy tego samego programu rozłóż elementy na materiale i rozpocznij automatyczne konwertowanie danych. Program prześle je do maszyny, co pozwoli na sterowanie ploterem. Na tym etapie rozpoczyna się wycinanie zaprojektowanych kształtów. Urządzenie wykorzystuje do tego rozgrzany drut. Gdy drut jest umieszczony w ploterze, wystarczy rozłożyć materiał przy bazie maszyny i ustawić ją w pozycji, od której ma zacząć cięcie.

Ploter termiczny LYNX TERMCUT U to jedyne urządzenie na rynku, z wbudowanymi parametrami cięcia, które można szybko wybrać z rozwijanej listy. Po wybraniu i sprawdzeniu wszystkich ustawień można rozpocząć wycinanie, po zakończeniu tego procesu wystarczy wyjąć gotowe elementy. Wielokrotne cięcie listew o takim samym kształcie, jest bardzo proste, wystarczy założyć nowy materiał do obróbki i ponownie włączyć maszynę. Ustawienia plotera modyfikuje się tylko wtedy, gdy trzeba zmienić projekt sztukaterii.

Przygotowane na ploterze listwy są docięte na określone wcześniej długości. Pozwala to całkowite wykorzystanie materiału bez generowania odpadów i eliminuje konieczność docinania listew przed montażem, dzięki temu czas realizacji zlecenia jest krótszy a oszczędność materiału zauważalna.

Jak zamontować listwy dekoracyjne?

Do ułożenia polistyrenowe listew ściennych i sufitowych potrzebny jest jedynie klej montażowy. Dekory montuje się są na czystej i suchej ścianie, na której warto wcześniej zaznaczyć miejsca montażu lub przykręcić listwę prowadzącą. Jej zadaniem jest utrzymanie listwy w odpowiednim miejscu do czasu związania kleju. Przycięte maszynowo i starannie ułożone  listwy dekoracyjne do wnętrz idealnie do siebie pasują i nie pozostawiają nieestetycznych szczelin. Po wyschnięciu kleju listwy można pomalować na dowolny kolor, nadają się również do szpachlowania i pokrywania innymi powłokami wykończeniowymi, o ile te nie zawierają rozpuszczalników.

Przy produkcji elementów dekoracyjnych liczy się precyzja i szybkość, którą zapewniają plotery termiczne. Dowiedz się, jak możesz usprawnić swoją pracę dzięki technologii CNC, skonfiguruj swoją maszynę lub skontaktuj się z nami.

POZNAJ NASZE MASZYNY
  • seria TERMCUT U

   seria TERMCUT U

   Plotery termiczne marki LYNX z serii TERMCUT U to przemysłowe maszyny CNC o szerokim polu roboczym, służące do produkcji różnorodnych elementów krótkich i długich

  • seria TERMCUT A

   seria TERMCUT A

   Plotery termiczne z serii TERMCUT A to precyzyjne wycinarki CNC przeznaczone do precyzyjnego wycinania elementów 3D o skomplikowanych kształtach z pianki EPS i XPS

  • seria TERMCUT MW

   seria TERMCUT MW

   Plotery wielodrutowe marki LYNX TERMCUT serii MW to profesjonalne, przemysłowe maszyny o dużej wydajności wykorzystywane są do masowej produkcji

Najnowsze wpisy
© LYNX TERMCUT 2006 | Wszystkie prawa zastrzeżone