• czerwiec

  28

  2023
 • 621
Jak dobrać listwy dekoracyjne ze styroduru?

Sztukateria wewnętrzna przeżywa swój rozkwit. Różnorodność dekoracji w formie listew dekoracyjnych ze styroduru: ściennych, sufitowych i przypodłogowych pozwala dopasować je do każdej aranżacji. Przełamują monotonię gładkich ścian, dodają wnętrzom oryginalności, maskują elementy konstrukcyjne i instalacje i optycznie powiększają przestrzeń pomieszczenia.

Listwy dekoracyjne do każdego wnętrza

Zestaw połączonych ze sobą elementów tworzących trójwymiarowy dekor może pełnić wiele funkcji. Jest sposobem na optyczne powiększenie przestrzeni, ciekawą aranżację górnego lub dolnego obszaru wnętrza, zamaskowanie elementów instalacji, czy ukrycie defektów takich jak pęknięcia i ubytki. Listwy dekoracyjne ze styroduru mogą mieć dowolny kształt, co pozwala na mocowanie listew nawet na nierównych i zaokrąglonych ścianach. A szeroki wybór ornamentów pozwoli dopasować je do różnych stylów wnętrz.

Dlaczego warto wybrać listwy dekoracyjne ze styroduru?

Jednym z materiałów stosowanych w produkcji sztukaterii wewnętrznej jest polistyren ekstrudowany (styrodur XPS). To solidny, trwały i lekki materiał pozwalający na tworzenie niedrogich dekorów o doskonałych właściwościach izolacyjnych. Listwy strydurowe mają niską nasiąkliwość i są odporne na wilgoć, dzięki czemu wykorzystywane są także w łazienkach, kuchniach i pralniach. Listwy ze styropianu ekstrudowanego są łatwe w montażu i nie ulegają odkształceniom przy uderzeniach. Do tego styrodur ulega recyklingowi, więc jest bezpieczny dla środowiska oraz wszystkich domowników.

Kolejną zaletą polistyrenowej sztukaterii wewnętrznej jest możliwość pomalowania jej na dowolny kolor. Ważne, aby wybrać farbę bez rozpuszczalników (inna rozpuści materiał!). Popularne ostatnio jest dobieranie koloru o tym samym lub podobnym do ścian odcieniu, jeśli jednak wolisz kontrasty, ograniczeniem jest tylko fantazja.

Jaki rozmiar powinny mieć listwy dekoracyjne?

Sztukateria wewnętrzna ma podkreślać walory wnętrza, żeby go nie przytłoczyła kieruj się zasadą „mniej znaczy więcej”. Najlepiej dobierz listwy proporcjonalnie do wielkości pomieszczeń. W pokoju z niskim sufitem albo skosami dobrze sprawdzą się wąskie dekory o dyskretnych zdobieniach. Do przestronnych pomieszczeń, z wysokimi sufitami czy jasnych salonów łatwiej dopasować szerokie, mocno zdobione gzymsy i bogato frezowane listwy.

Obecnie dzięki łatwemu dostępowi do ploterów termicznych do cięcia styroduru możesz łatwo zaprojektować i wyciąć listwy o wymarzonym wzorze. Decydując się na samodzielne projektowanie i docinanie listew sztukateryjnych, nie tylko uzyskasz elementy dopasowane do indywidualnego stylu. Skrócisz też czas oczekiwania na materiały wykończeniowe i realizację zlecenia. Zyskujesz produkt gotowy do montażu i nie wymagający docinania. Pozwala to całkowite wykorzystanie materiału, redukcję generowanych odpadów i oszczędności w budżecie.

Produkcja listew dekoracyjnych ze styroduru

Aby sztukateria wewnętrzna była trwała i perfekcyjnie przygotowana, do wycięcia listew użyj profesjonalnego plotera termicznego LYNX TERMCUT U. To uniwersalna wycinarka o dwuramowej konstrukcji i bezawaryjnym systemie działania. Ploter LYNX TERMCUT U jest łatwy w obsłudze i bardzo precyzyjny – z największą dokładnością wycina nawet bardzo wyszukane ornamenty i detale. Wycinarka jest kierowana programem, w którym nie tylko opracujesz grafikę wektorową, ale także prześlesz dane do plotera czy automatyczne rozłożysz elementy na materiale tak, aby zajęły jak najmniej miejsca.

Wycinanie listew dekoracyjnych ze styroduru krok po kroku

Zacznij od przygotowania maszyny i projektu. Projekt dekorów możesz wykonać samodzielne w programie wycinarki LYNX TERMCUT U lub zaimportować z bazy zewnętrznej. Przygotowaną grafikę zapisz w pamięci urządzenia, aby wygodnie i szybko wykorzystać ją przy ponownej obsłudze.

Do wycinania listew dekoracyjnych sztukaterii wewnętrznej urządzenie wykorzystuje rozgrzany drut, narzędzie tnące gwarantujące wielogodzinne, bezawaryjne i precyzyjne cięcie. Jeżeli drut jest umieszczony w ploterze, rozłóż materiał przy bazie maszyny i ustaw ją w pozycji, od której ma zacząć pracę.

Ploter termiczny LYNX TERMCUT U jako jedyna dostępna na rynku maszyna skraca proces przygotowania listew dekoracyjnych, pozwalając na wybór parametrów cięcia z rozwijanej listy w programie. Kiedy ustawisz urządzenie, rozpocznij wycinanie. Po zakończonej pracy wyjmij wycięte elementy. Aby wykonać wielokrotne cięcie identycznie wyglądających dekorów, załóż nowy materiał do obróbki i ponownie włącz maszynę. Ustawienia plotera należy modyfikować tylko wtedy, gdy zamierzasz zmienić projekt listew dekoracyjnych.

Jakie elementy sztukaterii wybrać do swojego wnętrza?

Wybór dekorów zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać. Listwy karniszowe ukryją karnisz i sprawią, że wnętrze będzie bardziej przytulne, a przypodłogowe chronią ściany przed zabrudzeniem lub ukryją kable. Za pomocą naszego plotera przygotujesz też listwy ścienne, sufitowe i panele dekoracyjne, które dowolnie połączysz, tworząc niepowtarzalne kompozycje.

Chcesz dowiedzieć się więcej o możliwościach ploterów termicznych w produkcji elementów dekoracyjnych? Skontaktuj się z nami i dowiedz, jaka maszyna CNC jest najlepsza dla Twoich potrzeb lub skonfiguruj ją samodzielnie w narzędziu, które do tego stworzyliśmy.

POZNAJ NASZE MASZYNY
  • seria TERMCUT U

   seria TERMCUT U

   Plotery termiczne marki LYNX z serii TERMCUT U to przemysłowe maszyny CNC o szerokim polu roboczym, służące do produkcji różnorodnych elementów krótkich i długich

  • seria TERMCUT A

   seria TERMCUT A

   Plotery termiczne z serii TERMCUT A to precyzyjne wycinarki CNC przeznaczone do precyzyjnego wycinania elementów 3D o skomplikowanych kształtach z pianki EPS i XPS

  • seria TERMCUT MW

   seria TERMCUT MW

   Plotery wielodrutowe marki LYNX TERMCUT serii MW to profesjonalne, przemysłowe maszyny o dużej wydajności wykorzystywane są do masowej produkcji

Najnowsze wpisy
© LYNX TERMCUT 2006 | Wszystkie prawa zastrzeżone