• maj

    5

    2023
  • 1398
Co to są ciepłe parapety i kiedy warto je stosować?

Ciepłe parapety to rodzaj izolacji termicznej montowanej pod oknem. Z jednej strony zastępują klasyczne listwy i gwarantują odpowiednie wypoziomowanie parapetów wewnętrznych i zewnętrznych. Z drugiej zapobiegają przedostawaniu się wilgoci do wnętrza budynku i eliminują mostki cieplne.

Co to są ciepłe parapety?

Ciepłe parapety to profile podokienne wykonane z polistyrenu ekstrudowanego, czyli styroduru XPS (materiału izolującego otrzymywanego ze spienionego polistyrenu). Profile z tego materiału są solidną podporą dla parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Mogą być instalowane z oknami aluminiowymi, plastikowymi i drewnianymi. Są dostępne w standardowych wymiarach pasujących do najpopularniejszych rozmiarów okien. Mogą też zostać przygotowywane na indywidualne zamówienie, dla systemów o nietypowych kształtach i wymiarach.

Montaż ciepłych parapetów zapewni szczelne połączenie pomiędzy murem a oknem. Ochroni przed powstawaniem mostków termicznych, które powodują ucieczkę ciepłego powietrza na zewnątrz budynku i przedostaniem się wilgoci do pomieszczeń.

W nowo budowanych domach ciepłe parapety to właściwie standardowe i powszechne rozwiązanie, projektowane na etapie planowania budowy. Nie ma jednak przeszkód, aby założyć ciepły parapet w starszych budynkach. Konieczny jest jednak do tego demontaż okien, dlatego warto zaplanować instalację termoizolacji przy ich wymianie.

Ciepłe parapety styrodurowe są polecane do trzyszybowych przeszkleń. Ciężar takich okien sprawia, że zwykła pianka montażowa się deformuje, a odkształcenia tworzą przestrzeń, przez którą do wnętrza domu wnika zimne powietrze. Ciepły parapet pod okno balkonowe lub drzwi tarasowe zapewni mocną, wytrzymałą podstawę i zagwarantuje właściwe wypoziomowanie, które wyeliminuje ryzyko powstawania nieszczelności.

Zalety ciepłych parapetów

Ciepłe parapety zewnętrzne i wewnętrzne poprawiają właściwości termiczne budynku. Podnosi standard i stan techniczny budynku i obniża koszty eksploatacji, przede wszystkim ogrzewania. Decydując się na montaż ciepłych parapetów:

  • uszczelnisz okna,
  • wyeliminujesz zimne przedmuchy,
  • unikniesz pary wodnej na przeszkleniach,
  • zyskasz wytrzymały stelaż dla parapetów zewnętrznych i wewnętrznych,
  • zapobiegniesz gromadzeniu się wilgoci w systemach okiennych.

Produkcja ciepłych parapetów

Do produkcji profili podokiennych wykorzystywane są plotery termiczne LYNX TERMCUT A130. To precyzyjne wycinarki do styropianu, łatwe w obsłudze i wyposażone w intuicyjne oprogramowanie. Ich zaletą jest wielozadaniowość, program obsługujący maszynę łączy funkcjonalności czterech niezależnych aplikacji umożliwiających:

  • przygotowanie grafiki wektorowej,
  • konwersję danych,
  • sterowanie maszyną, ustawianie jej parametrów oraz wysyłanie danych do plotowania,
  • automatyczne rozkładanie elementów na materiale w taki sposób, aby zajęły jak najmniej miejsca.

Wycinanie ciepłych parapetów krok po kroku

Wycinanie ciepłych parapetów zacznij od projektu. Schemat profili podokiennych można opracować samodzielne bezpośrednio w programie lub zaimportować. Zapisz swój projekt w bazie, by wykorzystać go w późniejszych realizacjach.

Następny rozplanuj elementy i uruchom automatyczne konwertowanie danych w programie, zostaną one przesłane do maszyny, co umożliwi sterowanie urządzeniem. Teraz możesz zacząć wycinanie rozpoczyna się wycinanie ciepłych parapetów z polistyrenu. Ploter termiczny tnie materiał rozgrzanym drutem, to wydajny sposób zaprojektowany na wiele godzin pracy. Gdy drut jest umieszczony w ploterze, wystarczy umieścić w maszynie i ustawić ją w pozycji, od której ma zacząć cięcie. Parametry cięcia możesz wybrać z rozwijanej w programie listy, co ułatwia pracę i jest innowacyjnym rozwiązaniem na rynku. Sprawdź ustawienia i uruchom proces wycinania, a po zakończonym cięciu wyjmij gotowe elementy.

Jeśli masz w planach wielokrotne cięcie tych samym kształtów, załóż nowy materiał do obróbki i ponownie włącz maszynę bez zmieniania ustawień, te modyfikuje się tylko gdy masz zamiar ciąć według nowego projektu.

Montaż ciepłych parapetów

Tylko poprawny i dokładny montaż ciepłych parapetów zagwarantuje szczelność i skuteczność systemu okiennego. Dlatego najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie przy okazji zakładania okien i parapetów. Jeśli instalujesz ciepłe parapety niezależnie od pozostałych elementów okna, pamiętaj aby starannie zabezpieczyć izolację termiczną znajdującą się pod ościeżnicą przed dostępem promieni słonecznych.

Krok 1. Przygotuj profil i wnękę do montażu.

Będziesz potrzebować pianki montażowej i taśmy izolacyjnej Ułatwią pracę i zabezpieczą przed wilgocią. Zacznij od wypoziomowania i wyrównania profilu. Użyj do tego poziomicy laserowej, aby zrobić dokładne rzuty linii i precyzyjne pomiary. Jeśli ciepły parapet okaże się za długi, skróć go tak, aby dobrze pasował do wnęki ściennej.

Krok 2. Zamocuj profil styrodurowy

Do przymocowania profili podokiennych użyj kleju do styropianu. Jeśli wnęka ścienna nie jest wyrównana masą szpachlową, ciepłe parapety przyklej termoizolacyjną zaprawą murarską. To łatwy w aplikacji produkt o właściwościach wodo- i mrozoodpornych. Zabezpiecz ciepły parapet i uzupełnij szczeliny przy ramach okna niskoprężną pianką montażową albo silikonem o podwyższonej odporności na wilgoć. Oba materiały mają dobrą przyczepność i równomiernie wypełniają wolne przestrzenie.

Krok 3. Założenie ościeżnic

Na koniec zamontuj ościeżnice i nakładki. Upewnij się, że ramy okienne łączą się z parapetem.

Wykorzystując technologię ciepłego montażu, uszczelnisz nie tylko okna, ale i drzwi. Służą do tego ciepłe progi z wbudowaną przegrodą termiczną, która zwiększa współczynnik izolacji cieplnej. Ograniczą powstawanie szczelin, którymi powietrze z zewnątrz mogłoby przenikać do domu. Ciepłe progi montowane są w kanale w posadzce, dzięki czemu są dyskretne i nie wpływają na aranżację.

Koszt realizacji ciepłych parapetów zależy od długości profilu (liczonego w metrach bieżących), materiału, ilości oraz tego czy parapety będą dwustronne czy jednostronne. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o ploterach termicznych do cięcia styroduru skontaktuj się z nami, oferujemy nie tylko maszyny CNC, ale też profesjonalne doradztwo i szkolenie.

POZNAJ NASZE MASZYNY
    • seria TERMCUT U

      seria TERMCUT U

      Plotery termiczne marki LYNX z serii TERMCUT U to przemysłowe maszyny CNC o szerokim polu roboczym, służące do produkcji różnorodnych elementów krótkich i długich

    • seria TERMCUT A

      seria TERMCUT A

      Plotery termiczne z serii TERMCUT A to precyzyjne wycinarki CNC przeznaczone do precyzyjnego wycinania elementów 3D o skomplikowanych kształtach z pianki EPS i XPS

    • seria TERMCUT MW

      seria TERMCUT MW

      Plotery wielodrutowe marki LYNX TERMCUT serii MW to profesjonalne, przemysłowe maszyny o dużej wydajności wykorzystywane są do masowej produkcji

Najnowsze wpisy
© LYNX TERMCUT 2006 | Wszystkie prawa zastrzeżone