• czerwiec

    14

    2023
  • 402
Jak działają maszyny CNC i jak wybrać najlepszą do cięcia?

Maszyny CNC to urządzenia przetwarzające wprowadzone sygnały w postaci binarnej i impulsowej na precyzyjne ruchy robocze. Ich przeznaczeniem jest produkcja elementów trójwymiarowych. Maszyny CNC gwarantują wysoką powtarzalność, szybkość produkcji i staranność niemożliwą do osiągnięcia za pomocą innych, konwencjonalnych urządzeń.

Jak działają maszyny CNC?

Skrót CNC pochodzi od angielskiego wyrażenia Computerized Numerical Control, oznaczającego komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. Tego typu obrabiarki, w porównaniu z innymi modelami, cechuje nieporównywalnie wyższa precyzja działania. Wbudowany minikomputer automatycznie planuje i wykonuje pracę z minimalnym  zaangażowaniem operatora. Rola człowieka sprowadza się tu do zaprogramowania obrabiarki CNC i stworzenia lub wyboru grafiki wektorowej.

Działanie maszyn CNC opiera się na systemie sterującym zarządzanym przez komputer, który automatyzuje, monitoruje i kontroluje ruchy maszyny. Technika precyzyjnej i powtarzalnej pracy jest możliwa dzięki zamkniętemu układowi zwrotnemu. Każda część obrabiarki wraca do swojego pierwotnego położenia po wykonaniu zakładanej pracy, a jego położenie jest na bieżąco korygowane względem założeń zapisanych w kontrolerze.

Podstawowe maszyny CNC działają w dwóch osiach, a bardziej zaawansowane nawet w 5, i wykonują ruchy obrotowe oraz automatycznie obracają elementy. To pozwala na wycinanie niemal bez ingerencji operatora.

Popularne rodzaje maszyn CNC

Wśród dostępnych na rynku maszyn CNC znajdziesz: frezarki, tokarki, wiertarki, wycinarki wodne, lasery oraz najnowsze rozwiązania technologiczne – plotery. To bardzo wydajne i niezwykle dokładne urządzenia do cięcia i wycinania komponentów. Pracują w sposób zapewniający pełną kontrolę nad parametrami pracy.

Układy sterowania maszyn CNC

W maszynach CNC wykorzystywane są trzy układy sterowania: odcinkowe, punktowe i kształtowe. Pierwszy sprawia, że maszyna wykonuje ruchy posuwiste, zgodne z torem równoległym do osi współrzędnych. Sterowanie punktowe ustawia maszynę w konkretnie ustalonym punkcie względem obrabianego materiału. Ostatni typ sterowania jest wielopłaszczyznowy i ma szeroki zakres ruchów obrabiających materiał np. w formacie 3D.

Najważniejsze zalety maszyn CNC

Maszyny CNC potrafią wykonać pracę szybko i bez wysiłku.  Są precyzyjne, wycinają powtarzalne elementy z dokładnością sięgającą 100%. Wielokrotne cięcie komponentów o takim samym kształcie nie wymaga modyfikowania ustawień plotera. Wystarczy założyć nowy materiał do obróbki i ponownie uruchomić maszynę. Dzięki temu masz pewność, że przygotowane produkty idealnie odpowiadają projektowi i nie wymagają dalszej obróbki uzupełniającej;

Ich szybkość pracy pozwala zaoszczędzić czas. Wykonują zadania szybciej od maszyn obsługiwanych ręcznie, co zwiększa wydajność produkcji. Umożliwiają automatyzację procesu wytwórczego. Ponieważ odpowiednio zaprogramowana maszyna CNC obrabia zadany materiał właściwie w sposób automatyczny, zaangażowanie operatora jest ograniczone do minimum. To dodatkowo daje powtarzalność i cykliczność pracy, dzięki gwarancji uzyskania powtarzalnych elementów i możliwości ustawienia procesu obróbki w określonych z góry cyklach.

Nie bez znaczenia jest też bezpieczeństwo produkcji. Zautomatyzowana praca maszyny wyklucza manualną obsługę i udział osób sterujących urządzeniem, co przekłada się na zredukowanie potencjalnie niebezpiecznych sytuacji i wypadków przy obsłudze urządzenia.

Maszyny CNC są wszechstronne, pozwalają na obróbkę materiałów także o niestandardowych kształtach, również w wielu płaszczyznach. Do tego pomagają obniżyć koszty produkcji. Duża szczegółowość w pracy pozwala zoptymalizować wykorzystanie materiałów, generuje mniej odpadów obrabianego materiałów, co jest korzystne i dla budżetu, i dla środowiska.  Minimalizuje też tzw. błędy ludzkie, a jednocześnie obniża koszty pracy. Obróbka materiałów metodą tradycyjną wymaga operatora obsługującego każdą z maszyn. W przypadku maszyn CNC czas pracy operatora może być wykorzystany na kilku stanowiskach.

Jak wybrać maszynę CNC do wycinania?

Wybór odpowiedniej wycinarki CNC przyspieszy realizację zleceń i zredukuje koszty obróbki. Na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze maszyny CNC do cięcia? Sprawdź wybrany model, system CNC, dokładność obrabiarki i specyfikację głównych cech. Upewnij się, czy w cenie otrzymujesz dostęp do pełnej licencji oprogramowania oraz jakie formaty plików graficznych importuje ploter. Istotne szczegóły, które mają znaczenie dla późniejszego użytkowania, to:

  • typ konstrukcji urządzenia,
  • opcja sygnalizowania zerwania drutu wstrzymującą pracę wycinarki,
  • dowolność regulowania temperatury drutu z perspektywy oprogramowania.

Na łatwość obsługi i jakość pracy urządzenia wpływa liczba drutów (narzędzi tnących) oraz napinanie drutu, czyli to czy odbywa się w sposób automatyczny czy manualny.

Maszyny CNC a działalność firmy

Wybór maszyny CNC powinien być dopasowany do profilu działalności, rodzaju ciętego materiału, a także jego ilości, grubości i właściwości. Istotna jest również skala działalności firmy i wielkość zespołu operatorów. Przy ustalaniu budżetu przeznaczonego na inwestycję w maszyny CNC, warto pamiętać, że w większości przypadków przecinarka zwraca się bardzo szybko, ponieważ pozwala na zoptymalizowanie czasu i procesu produkcji.

Wszędzie tam, gdzie wymagana jest obróbka skrawaniem: wiercenie, grawerowanie, frezowanie, wycinanie, kształtowanie, produkcja komponentów w formacie 2D lub 3D, ploter CNC doskonale się sprawdzi. Nasza oferta to urządzenia wyposażone w nowoczesne oprogramowanie oraz niezbędne akcesoria. Pomagamy dobrać maszyny CNC do cięcia uwzględniając indywidualne potrzeby, a także zapewniamy szkolenie z ich obsługi.

POZNAJ NASZE MASZYNY
    • seria TERMCUT U

      seria TERMCUT U

      Plotery termiczne marki LYNX z serii TERMCUT U to przemysłowe maszyny CNC o szerokim polu roboczym, służące do produkcji różnorodnych elementów krótkich i długich

    • seria TERMCUT A

      seria TERMCUT A

      Plotery termiczne z serii TERMCUT A to precyzyjne wycinarki CNC przeznaczone do precyzyjnego wycinania elementów 3D o skomplikowanych kształtach z pianki EPS i XPS

    • seria TERMCUT MW

      seria TERMCUT MW

      Plotery wielodrutowe marki LYNX TERMCUT serii MW to profesjonalne, przemysłowe maszyny o dużej wydajności wykorzystywane są do masowej produkcji

Najnowsze wpisy
© LYNX TERMCUT 2006 | Wszystkie prawa zastrzeżone