• maj

    17

    2023
  • 2330
Szalunek tracony styropianowy w technologii ciepłych fundamentów

Ciepły fundament to nowoczesne technologia stosująca w budownictwie szalunki tracone wykonane ze styropianu. Wykorzystanie tego sposobu skraca czas budowy, zmniejsza koszty i zapewnia dodatkową termoizolację fundamentów. Szalunek tracony to lekki styropianowy bloczek, który ogranicza straty ciepła i eliminuje mostki termiczne.

Co to jest szalunek tracony styropianowy?

Tradycyjny szalunek to rama z desek służąca, jako forma do betonu. W przypadku ciepłych fundamentów deski zastępujemy odpowiednio przyciętymi blokami styropianu. Bloczki mają kształt prostokąta i długość od 1 do 2 metrów. To lekkie elementy, które ważą nie więcej niż 2 kilogramy. Do ich produkcji wykorzystywany jest polistyren ekspandowany (stryropian EPS). Bloczki, tak jak tradycyjne szalunki są formą, którą wypełnia się betonem. Pierwszą różnicą jest jednak to, że w przypadku szalunków traconych, jak sama nazwa wskazuje, szalunków się nie zdejmuje (czyli się je traci). Konstrukcja styropianowa zostaje częścią fundamentów i tworzy warstwę termoizolacyjną.

Konstrukcja szalunków styropianowych, mimo lekkości materiału wytrzymuje duże obciążenie i zapewnia odporność na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Styropian, jako dobry izolacja zapobiega pojawianiu się zawilgoceń, a co za tym idzie pleśni i grzybów. Ciepłe fundamenty są coraz częściej stosuje się w budownictwie jedno- i wielorodzinnym, i zastępują tradycyjne fundamenty ławowe.

Szalunek tracony styropianowy vs szalunek zwykły

Szalunek tracony w porównaniu z tradycyjnym jest szybszy i łatwiejszy w obsłudze. Do jego zbudowania używa się gotowego produktu, bez konieczności budowania ław fundamentowych z desek i późniejszego ich demontowania. Takie rozwiązanie skraca czas wylewania fundamentów. Dodatkowo dzięki temu, że użyty styropian pozostaje częścią wylanego fundamentu ograniczamy ilość odpadów budowlanych. To nie tylko ekologiczne, również obniża koszty utylizacji nienadającego się do ponownego użycia materiału.

Zalety ciepłych fundamentów

Najważniejsza zaleta ciepłych fundamentów to oszczędność czasu pracy w stosunku do tradycyjnego szalowania. Ułożone szalunki styropianowe wystarczy wyłożyć szkieletem zbrojenia i zalać całość betonem. Proces nie jest skomplikowany, a budowa domu z wykorzystaniem ciepłych fundamentów może być tańsza nawet o 15% w porównaniu ze standardowymi technikami. Oszczędzamy czas i koszty związane z podkuwaniem wylewki, wynajmem dodatkowego sprzętu czy zatrudnieniem większej ekipy budowlanej.

Dodatkową korzyścią z punktu widzenia inwestora jest zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych budynku z ciepłym fundamentem. Styropian powszechnie stosowany w termoizolacji chroni przed zewnętrznymi wahaniami temperatur, eliminuje ryzyko przenikania wody i wilgoci. Zabezpieczenie fundamentów już na etapie ich wylewania, to dobry sposób na utrzymanie optymalnych parametrów cieplnych budynku.

Produkcja styropianowych szalunków traconych

Przy produkcji szalunków traconych styropianowych możesz z powodzeniem wykorzystać maszynę CNC, tnącą gorącym drutem. Takim urządzeniem jest na przykład ploter termiczny LYNX TERMCUT U. To wycinarka CNC o dwuramowej aluminiowej konstrukcji. Wbudowane oprogramowanie jest łatwe w obsłudze i wielozadaniowe, łączy funkcjonalności czterech niezależnych aplikacji. Z jego pomocą przygotujesz grafikę wektorową projektu, konwertujesz i przesyłasz dane, ustawiasz parametry i automatycznie planujesz ich rozłożenie, a także ustawiasz parametry i sterujesz maszyną.

Wycinanie szalunków traconych ze styropianu

Zacznij od przygotowania projektu w programie plotera lub zaimportuj go z bazy zewnętrznej, zapisz swój projekt w bazie, żeby wygodnie do niego wrócić lub wykorzystać go w przyszłości. Rozplanuj elementy na materiale i prześlij dane (program konwertuje dane automatycznie). Po umieszczeniu drutu w maszynie, ustaw materiał w pozycji do cięcia i uruchom maszynę. Dla ułatwienia lista parametrów cięcia jest ustawiona w formie rozwijalnej listy, pozostaje wybrać opcję i rozpocząć cięcie. Przy większej ilości szalunków, wystarczy tylko dołożyć nową partię styropianu do obróbki. Ustawienia plotera zmieniamy tylko, gdy chcemy wyciąć inny kształt lub rozmiar szalunków.

Jak wykonać ciepłe fundamenty przy pomocy szalunku traconego ze styropianu?

Szalunek tracony ławy fundamentowej to prosta w obsłudze technologia. Po wypoziomowaniu i zagęszczeniu podbudowy ułóż szalunki na krawędziach muru i wzmocnij za pomocą wkrętów lub pianki montażowej. Następnie zainstaluj zbrojenie ławy fundamentowej i postępuj tak jak w przypadku innych fundamentów, czyli zabetonuj, zagęścij i wypoziomuj. Kiedy beton stwardnieje, wyciągnij pręty stabilizujące i zlikwiduj mostki termiczne, wypełniając otwory pianką poliuretanową.

Chcesz szybko i wygodnie przygotować elementy konstrukcyjne ze styropianu lub innego materiału podatnego na cięcie. Dowiedz się więcej o maszynach LYNX TERMCUT, skontaktuj się z naszymi ekspertami i sprawdź jak maszyny CNC mogą ułatwić Twoją pracę.

POZNAJ NASZE MASZYNY
    • seria TERMCUT U

      seria TERMCUT U

      Plotery termiczne marki LYNX z serii TERMCUT U to przemysłowe maszyny CNC o szerokim polu roboczym, służące do produkcji różnorodnych elementów krótkich i długich

    • seria TERMCUT A

      seria TERMCUT A

      Plotery termiczne z serii TERMCUT A to precyzyjne wycinarki CNC przeznaczone do precyzyjnego wycinania elementów 3D o skomplikowanych kształtach z pianki EPS i XPS

    • seria TERMCUT MW

      seria TERMCUT MW

      Plotery wielodrutowe marki LYNX TERMCUT serii MW to profesjonalne, przemysłowe maszyny o dużej wydajności wykorzystywane są do masowej produkcji

Najnowsze wpisy
© LYNX TERMCUT 2006 | Wszystkie prawa zastrzeżone