
Co to jest ciepły parapet?
Ciepłe parapety to profile podokienne wykonane z polistyrenu ekstrudowanego XPS (materiału izolującego otrzymywanego ze spienionego polistyrenu). Są solidną podporą dla parapetów zewnętrznych i wewnętrznych. Mogą być instalowane z oknami aluminiowymi, plastikowymi i drewnianymi. Występują w dwóch rodzajach: gotowe – pasują do okien o standardowych wymiarach – i pod wymiar – przygotowywane na indywidualne zamówienie, odpowiednie do systemów o nietypowych kształtach i wymiarach.
Ciepły parapet zapewnia szczelne połączenie pomiędzy murem a oknem. Chroni przed powstawaniem mostków termicznych powodujących ucieczkę ciepłego powietrza na zewnątrz budynku i przedostawaniem się wilgoci do pomieszczeń.
Profile podokienne sprawdzają się w nowo wybudowanych domach. W tym przypadku ich realizację można dołączyć do aktualnego planu budowy, co pozwoli dobrze zorganizować przebieg i kolejność prac montażowych. Nie ma jednak żadnych przeszkód, aby założyć ciepły parapet w starym domu, np. przy okazji wymiany okien.
Ciepłe parapety XPS lub styropianowe polecane są przede wszystkim do dużych trzyszybowych przeszkleń. Ciężar takich okien sprawia, że zwykła pianka montażowa się deformuje, a odkształcenia tworzą przestrzeń, przez którą do wnętrza domu wnika zimne powietrze. Ciepły parapet pod okno balkonowe lub drzwi tarasowe zapewnia mocną i wytrzymałą podstawę, gwarantując właściwe wypoziomowanie i eliminując ryzyko powstawania nieszczelności.
Produkcja ciepłych parapetów – jak przebiega?
Do produkcji profili podokiennych wykorzystywane są plotery termiczne LYNX TERMCUT A130. To najbardziej precyzyjne wycinarki do styropianu, które mają intuicyjne oprogramowanie i są łatwe w obsłudze. Ich zaletą jest multizadaniowość – program obsługujący maszynę łączy funkcjonalności czterech niezależnych aplikacji umożliwiających:
- przygotowanie grafiki wektorowej,
- konwersję danych,
- sterowanie maszyną, ustawianie jej parametrów oraz wysyłanie danych do plotowania,
- automatyczne rozkładanie elementów na materiale w taki sposób, aby zajęły jak najmniej miejsca.
Wycinanie ciepłych parapetów krok po kroku
Wycinanie ciepłych parapetów poprzedza przygotowanie maszyny i projektu. Schemat profili podokiennych można opracować samodzielne w progaramie plotera LYNX TERMCUT A130 lub zaimportować z bazy zewnętrznej. Wygodnym i skracającym czas rozwiązaniem, które oferuje nasza maszyna, jest możliwość zapisania projektu w bazie i wykorzystania go także w późniejszych konfiguracjach.
Następny krok to rozłożenie elementów na materiale oraz automatyczne konwertowanie danych w programie umożliwiające przesłanie ich do maszyny i intuicyjne sterowanie ploterem.
Na tym etapie rozpoczyna się wycinanie ciepłych parapetów z polistyrenu ekstrudowanego XPS. Urządzenie wykorzystuje do tego precyzyjny drut – wydajne narzędzie tnące, na którym można pracować przez wiele godzin. Jeżeli drut jest umieszczony w ploterze, wystarczy umieścić materiał przy bazie maszyny i ustawić ją w pozycji, od której ma zacząć cięcie. Ploter termiczny LYNX TERMCUT A130 jako jedyny na rynku ułatwia proces przygotowania ciepłych parapetów dzięki możliwości wyboru parametrów cięcia z rozwijanej listy w programie. Kiedy urządzenie jest ustawione, trzeba uruchomić proces wycinania. Po zakończonej pracy wystarczy wyjąć wycięte elementy i gotowe.
Aby wykonać wielokrotne cięcie parapetów o takim samym kształcie, należy założyć nowy materiał do obróbki i ponownie włączyć maszynę. Ustawienia plotera modyfikuje się tylko wtedy, gdy trzeba zmienić projekt profili podokiennych.
Ciepłe parapety – czy warto się na nie zdecydować?
Ciepły parapet zewnętrzny i wewnętrzny poprawia właściwości termiczne budynku. Wpływa to na lepszy stan techniczny domu i niższe koszty ogrzewania. Decydując się na montaż ciepłych parapetów:
- zyskujesz doskonałą szczelność i izolację okien;
- eliminujesz problem zimnych przedmuchów i pojawiania się pary wodnej na przeszkleniach;
- wykonujesz wytrzymały stelaż dla parapetów zewnętrznych i wewnętrznych;
- zapobiegasz gromadzeniu się wilgoci w systemach okiennych.
Montaż ciepłych parapetów – praktyczny poradnik
Poprawny montaż ciepłych parapetów warunkuje szczelność i skuteczność całego systemu. Z tego względu najlepszym rozwiązaniem jest wykonanie go kompleksowo przy okazji zakładania okien i parapetów. Instalując ciepłe parapety w późniejszym terminie i niezależnie od pozostałych elementów okna, trzeba zabezpieczyć znajdującą się pod ościeżnicą izolację termiczną przed dostępem promieni słonecznych.
Krok 1 – Dopasowanie miejsca położenia ciepłych parapetów
Do złożenia konstrukcji potrzebna jest pianka montażowa i taśma izolacyjna, które ułatwiają pracę i zabezpieczają przed wilgocią. Zacznij od wypoziomowania i wyrównania profilu. Użyj do tego poziomicy laserowej, aby zrobić dokładne rzuty linii i precyzyjne pomiary. Jeśli ciepły parapet będzie zbyt długi, skróć go na taką długość, aby dobrze pasował do wnęki ściennej.
Krok 2 – Mocowanie profili
Do przymocowania profili podokiennych użyj kleju do styropianu. W przypadku, gdy wnęka ścienna nie jest wyrównana masą szpachlową, ciepłe parapety przyklej na termoizolacyjną zaprawę murarską. To łatwy w aplikacji produkt o właściwościach wodo- i mrozoodpornych. Sposobem na to, jak zabezpieczyć ciepły parapet i uzupełnić szczeliny przy ramach okna, jest wykorzystanie niskoprężnej pianki montażowej bądź silikonu o podwyższonej odporności na wilgoć. Preparaty te mają dobrą przyczepność i równomiernie wypełniają wolne przestrzenie.
Krok 3 – Założenie ościeżnic
Ostatni etap to montaż ościeżnic i nakładek, które sprawiają, że całość wygląda spójnie i estetycznie. Należy ustawić je w takim układzie, aby ramy okienne łączyły się z parapetem.
Wykorzystując technologię ciepłego montażu, uszczelnisz nie tylko okna, ale i drzwi. Służą do tego ciepłe progi z wbudowaną przegrodą termiczną odpowiedzialną za maksymalizację współczynnika izolacji cieplnej. Pozwalają na ograniczenie pojawiania się jakichkolwiek szczelin, którymi powietrze z zewnątrz mogłoby przenikać do domu. Ciepłe progi montowane są w kanale w posadzce, dzięki czemu są dyskretne i nie wpływają na aranżację.
Jeśli zdecydujesz się na ciepłe parapety, cena realizacji będzie uzależniona od długości profilu (stawki dotyczą 1 m bieżącego), materiału, z jakiego został on wykonany i wersji wykonania (parapet dwustronny lub jednostronny).